Na podstawie obserwacji i analizy rynku wśród Towarzystw Ubezpieczeniowych wynika,
że agenci ubezpieczeniowi to zdecydowanie mocno starzejąca się grupa zawodowa.
W ciągu najbliższych lat coraz częściej zacznie pojawiać się problem z przekazaniem portfela klientów przez osoby starsze chcące zakończyć prowadzenie działalności. Kwestia ta widoczna będzie głównie w mniejszych miastach i wsiach gdzie może występować fakt braku osób do dziedziczenia. Z dniem śmierci agenta wygasa możliwość zawierania nowych ubezpieczeń, a wszystkie umowy czy udzielone pełnomocnictwa tracą moc prawną.
Naprzeciw temu wychodzi sukcesja, która może stanowić rozwiązanie tego problemu w kontekście polskich przedsiębiorców, gdzie wielu z nich rozpoczęło swoją działalność w latach 90 XX wieku.
Narastające zagadnienie sukcesji należy rozpatrywać zarówno w wymiarze prawnym, organizacyjnym, jak i mentalnym. 5 lipca 2018 roku została uregulowana ustawa o zarządzie sukcesyjnym, której celem jest właśnie zapewnienie ciągłości funkcjonowania takich instytucji po śmierci agenta. Jest to forma tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem przez okres od 2 do 5 lat w wyjątkowych sytuacjach, czas ten jest na załatwienie formalności spadkowych, dzięki czemu następcy zyskują niezbędny czas na podjęcie decyzji jakie kroki w związku z daną agencją chcą podjąć.
Zarząd sukcesyjny może zostać ustanowiony za życia właściciela firmy i aby tego dokonać przedsiębiorca musi powołać odpowiednią osobę na zarządcę oraz dokonać odpowiedniego wpisu do rejestru CEIDG poprzez złożenie bezpłatnie wniosku.
Istotną informacją jest fakt, że ta czynność odbywa się bez konieczności obecności notariusza. Zarządcą sukcesyjnym może być wyłącznie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Wobec takiej osoby nie może być orzeczony prawomocnie zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ani środek karny lub środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Zarządca sukcesyjny nie musi posiadać specjalnych uprawnień, kwalifikacji czy licencji. Taką funkcję w jednym czasie może pełnić tylko jedna osoba. Powołanie zarządcy sukcesyjnego jest możliwe również w ciągu dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy o czym będzie można przeczytać już niedługo w kolejnym blogu.
Narzędzie sukcesji niesie ze sobą szereg korzyści z racji wpisania do rejestru CEIDG firma może funkcjonować właśnie po śmierci właściciela zachowując: NIP, dostęp do kont bankowych, kontrakty, koncesje i zezwolenia.
Podsumowując temat sukcesji w branży ubezpieczeniowej to jak się okazuje, jest ona najdogodniejszym i najprostszym rozwiązaniem, aby agent w razie swojej śmierci mógł zapewnić profesjonalną obsługę oraz pomóc swoim klientom. Dzięki ciągłości prawnej w działaniu firmy, nie ulegnie ona automatycznemu rozwiązaniu.
Jeśli jesteś zainteresowany wsparciem w zakresie sukcesji kliknij tutaj.